Európában minden megváltozott – Magyarország kulcsállamok társaságában lép előre
Szó sincs az Európai Unió elhagyásáról.
Az energetikai átmenetről szóló törvényben előírtakat még nem tudják teljesíteni.
Franciaország 2035 körül tudja a lakossági energiaellátásban 50 százalékra csökkenteni a nukleáris energia arányát a jelenlegi 75 százalékról –jelentette be szerdán Edouard Philippe miniszterelnök.
A pontos évszám kijelölése október végére várható, az a több évre szóló energetikai átmeneti program egyik fő kérdése – tette hozzá. A kormányfő szerdai sajtótájékoztatóján elmondta: a program előkészítésének irányvonalai már ismertek, Emmanuel Macron államfő ígéretet tett arra, hogy a francia energiamixben az atomenergia aránya 2035-ig 50 százalékra csökken.
A környezetvédelmi tárca azóta lemondott vezetője 2017 novemberében jelentette be, hogy Franciaország nem tudja a lakossági energiaellátásban 2025-ig 50 százalékra csökkenteni a nukleáris energia arányát, ahogy azt az energetikai átmenetről szóló törvény előírta. Az atomenergia alkalmazását ellenző Nicolas Hulot egy héttel ezelőtt azzal indokolta lemondását, hogy az elmúlt egy év alatt nem sikerült megfelelő fejlődést elérnie a környezetvédelmi kérdésekben, és úgy érezte, egyedül maradt, nem tudta felsorakoztatni a kormányt álláspontja mellett. A törvénybe foglalt évszámról még az előző államfő, Francois Hollande döntött.
Az energetikai átmenet problémamentes végrehajtására kedden Francois de Rugyt, a nemzetgyűlés eddigi elnökét nevezte ki környezetvédelmi miniszternek a köztársasági elnök. „Hagyom Francois de Rugynek, hogy megismerje a problémákat, találkozzon az ágazat szereplőivel, és aztán javaslatokat tegyen nekem, hogy véglegesen dönteni tudjunk" – hangsúlyozta Edouard Philippe miniszterelnök.
A korábban a Zöldek színeiben politizáló új tárcavezetőről köztudott, hogy hosszú távon az atomenergia teljes kivezetését támogatja, de szerdán adott első interjúiban nem kívánt beszélni az atomerőműveket érintő elképzeléseiről.
(MTI)